Krizi, nebo spíše recesi, kterou vnímáme na realitním trhu považujeme za ozdravnou fázi, která nám čistí trh od umělého nadhodnocení nemovitostí. Na počátku roku 2022 dosahovalo nadhodnocení v ČR úrovně 15-20 procent. Dnes se nám díky tomu daří dostávat k projektům za rozumnější ceny.

Dle analýzy finančně poradenské společnosti Deloitte klesla průměrná cena bytů v prvním čtvrtletí mezikvartálně o 1,2 procent. Cena za metr čtvereční tak byla průměrně 92 200 korun. Důvodů bylo dle Deloitte několik, jako růst inflace, růst úroků hypotečních úvěrů, zdražení nemovitostí kvůli vysoké ceně energií a stavebních prací.

 

Nejvyšší průměrný propad cen bytů nastal v regionálních městech jako jsou například Liberec, Ostrava a Pardubice.

V hlavním městě ceny průměrně vzrostly o 0,2 procenta, jdou zde však rozdíly dle jednotlivých městských částí. V Praze 8 byl například nárůst o 5,5 procenta, v Praze 3 o 3,8 procenta a v Praze 9 o 2,8 procenta. Naopak cena výrazně klesla v centru města. Nejvýraznější propad cen Deloitte zaznamenal o 18 procent v Praze 1 a o 12 procent v Praze 2. Data nám pouze potvrzují, že je hlavní město velice stabilním prostředím pro investice do nemovitostí a stále přináší mnoho příležitostí.

 

Což se týče celorepublikového prodeje bytů, tak v meziročním porovnání prodeje klesly o 9,5 procenta. V hlavním městě se však pokles v počtu prodaných bytů projevil mírněji. V prvním čtvrtletí roku 2023 se téměř 64 procent všech bytů prodalo v Praze. Nedostatek bydlení v hlavním městě a pomalá výstavba nových bytů je sice dlouhodobým problémem takto velké aglomerace, na druhou stranu se v současné době projevuje jako stabilizační prvek kolísání cen nemovitostí.

 

Díky našim hloubkovým analýzám jednotlivých částí Prahy má investor záruku vhodného výběru projektů pro bytové domy. Každého rádi seznámíme s naší vizí.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ceny-bytu-nemovitosti-deloitte-analyza-liberec-praha.A230703_171956_ekonomika_ven

Sdílejte tento příspěvěk: