Pořízení vlastního bydlení v České republice zůstává jedním z nejnáročnějších úkolů v Evropě. Aktuální analýza Deloitte Property Index ukazuje, že průměrná česká domácnost potřebuje 13,3 hrubé roční mzdy na zakoupení vlastního bytu o velikosti 70 metrů čtverečních. To staví Českou republiku na spodní příčku žebříčku dostupnosti bydlení, který srovnává 18 zemí Evropy.
Praha stále mezi nejméně dostupnými metropolemi v Evropě
Praha si však oproti minulému roku mírně polepšila a přeskočila Amsterdam, který se nyní stává nejméně dostupnou metropolí v Evropě. Pro koupi bytu v Praze je potřeba 13,5 ročního platu, zatímco v Amsterdamu až 15,1. Přesto dostupnost bydlení v Praze zůstává velmi nízká a výrazné zlepšení zatím není na obzoru.
Co stojí za nízkou dostupností bydlení v Česku?
Mezi hlavní faktory ovlivňující špatnou dostupnost bydlení v Česku patří vysoké ceny nemovitostí, nízké příjmy obyvatel a omezené možnosti financování. Česká republika má páté nejvyšší úrokové sazby hypoték v Evropě, což dále komplikuje dostupnost financování. I přes to však Češi udržují míru zadlužení na relativně stabilní úrovni, s podílem nesplacených hypoték mezi 40 a 60 procenty příjmů domácností.
Srovnání s Evropou – kde je bydlení nejdostupnější?
V Evropě patří k nejdostupnějším trhům Dánsko, Norsko, Itálie, Rumunsko, Řecko a Slovinsko. V těchto zemích je pořízení bytu mnohem snazší, především díky nižším cenám nemovitostí a výhodnějším úrokovým sazbám. Na druhou stranu, metropole jako Amsterdam, Athény či Bělehrad zůstávají pro většinu obyvatel nedostupné.
Trh s novostavbami – vysoké ceny v Izraeli i Evropě
Co se týče novostaveb, ceny v Evropě i ve světě stále rostou. Například v Izraeli dosahují ceny nových nemovitostí 5439 eur za metr čtvereční (137 600 Kč), což z něj činí nejdražší zemi v rámci sledovaných trhů. Česká republika se v oblasti intenzity výstavby řadí do středu žebříčku, za Irskem, Izraelem a Polskem.
Výhled do budoucna – Co očekávat?
Odborníci předpovídají, že ceny nemovitostí v Česku budou i nadále růst. Podle České národní banky by se ceny nových bytů mohly v roce 2024 zvýšit o dalších pět procent. Nájmy, na rozdíl od cen bytů, však rostou pomaleji a dramatické změny se v této oblasti neočekávají. Podle poslední analýzy se nájmy v Praze v posledním čtvrtletí zvýšily jen o dvě procenta. Pokud vás zajímají podrobnější informace o vývoji realitního trhu, přečtěte si náš předchozí článek.
Social Contact